Archiv

Sabina Laurinová: "Posilovnou jsou pro mě mé dvě děti!"

Sabina Laurinová:
Sabina Lauriniová
I po dvou dětech má skvělou postavu, intenzivně pracuje a navíc se stíhá věnovat rodině. Zajímá vás, jak to zvládá, který sport má nejraději a čím krmí své dvě dcery a manžela?

* Vypadáte pořád skvěle. Bojovala jste někdy s kily navíc?

Asi jenom v období dospívání. Byla jsem plnější, taková víc ženská, ale nebyla jsem tlustá. Postava je podle mě hlavně záležitost genů a v tom případě nemám být po kom oplácaná.

* Omezovala jste se nějak v době těhotenství?

Ne. A vůbec jsem o tom nepřemýšlela. Žila jsem normálně jako předtím a hned po porodu šla kila okamžitě dolů. Mnoho kamarádek mi v legraci závidí, ale ono to může být za deset dvacet let všechno úplně jinak. Třeba si můj organismus řekne, že už mi nebude takhle pomáhat. I já bych ráda měla pár kilo navíc, hlavně abych doplnila vršek plavek. (směje se)

* Řešila jste někdy svůj jídelníček s odborníky?

Ani ne. Od doby dospívání se držím hesla všeho s mírou. A to neplatí jenom o jídle. Existuje spousta různých názorů na zdravý životní styl a zdravou stravu. Pro mě platí klasická věta: tělo si řekne, co potřebuje. Když se naučíte poslouchat ho, myslím, že není důvod fanaticky studovat veškeré informace o jídle a striktně se vyhýbat veškerým špatnostem.

 


 

* Co myslíte těmi špatnostmi?

Třeba sladké. Já si bez sladkého koláče neumím představit ráno. Na druhou stranu to kompenzuju hořkým čajem. Nebo třeba špekáčky. Když se jednou za čas dostanu do nějaké hospody na venkově, zbožňuju objednat si pivo a utopence s cibulí. Nikdy se ale nestane, že bych tímto způsobem hřešila dennodenně.

* Kdo u vás doma vaří?

Oba, s partnerem se střídáme. Já jsem spíš na lehčí jídla, Karel preferuje masovou klasiku. Holky mají maso rády, až je musím někdy krotit. Šunku však kupuji zásadně dětskou s vysokým obsahem masa a párkům a uzeninám se vyhýbáme. Mám ráda krůtí maso, králičí maso i ryby, ale přiznám se, že je neumím upravovat tak dobře jako moje maminka. Se smíchem říkám, že bez kuchyně mých rodičů by občas naše domácnost nefungovala.

* Také mají vaše holky chuť cpát se hamburgery a pít kolu?

Hamburgery u nás naštěstí nejsou na denním pořádku, ale kola a hranolky lákají. Maju ještě ne, ale Vája často podlehne vlivu okolí i reklamy. Asi jako všechny děti. Jenže co se zakazuje, to taky nejvíc láká. Já se snažím holkám vysvětlovat, proč by některé věci jíst neměly – třeba zrovna hranolky, kolu. Hledám jinou cestu.

* Vedete děti ke sportu?

Snažím se, aby byly aktivní. Ale to vlastně ani nemusím. Valentýnka teď nejraději jezdí na koni a i když žokejka z ní asi nebude, je to pro ni momentálně svět, kterým žije ona. Jinak plave, chodí na balet, zkrátka je ve věku, kdy mají holky spoustu zájmů a rády se předvádějí a já se z toho těším. Majolenka je ještě malá. Ale i ona už začíná sestřičce „šlapat na paty“.

 

Sabina Lauriniová s dcerami Sabina Lauriniová s dcerami

* Kterému sportu se věnujete vy?

V kondici mě udržují hlavně děti a moje profese. Jsou dny, kdy se zastavím až pozdě večer. Ale to asi každá maminka, která se vrátí do práce. Co se týká tvarování postavy, mám svoji osobní sestavu, která posiluje břišní svaly, ruce i prsa. Stačí protáhnout se deset minut denně. Plavání je jeden z mála sportů, který mě skutečně naplňuje. Nedělám ho nijak pravidelně, ale ve vodě jsem šťastná. S dětmi teď přicházím na chuť i jiným sportům.

* To z plavání máte tak vypracované svaly na rukou?

Ne. (směje se) Nedávno se mě ptala moje kamarádka: Ty chodíš do posilovny? Ne, odzvedala jsem dvě děti, to bude tím. Posilovny já nevyhledávám. Říkám tomu veřejné mučírny.

 

* Herečky mají trochu jiný režim než lidé pracující v kanceláři od devíti do pěti. Jak řešíte jídlo během dne?

Herecká profese opravdu nenabízí žádnou pravidelnost, a to se týká i jídla. Pauzy na oběd při natáčení prakticky neexistují a do divadla odcházím z domova obvykle v momentě, kdy mnoho lidí zrovna večeří. Já osobně dobíjím energii většinou až po představení v deset hodin večer. Není to dobře. Ale jiné už to asi nebude. Hladová spát prostě nepůjdu. (směje se)

* Máte dojem, že se vám za posledních několik let výrazně proměnily chutě?

Jednoznačně. Tak třeba jako malá holka jsem nenáviděla plněné papriky, boršč a dršťkovou polévku. Dneska bych se po nich utloukla a boršč je pro mě absolutní delikatesa. Vidíte, jak člověk dozrává… „pro mě jsou každodenní posilovnou mé dvě děti a také divadlo!“

zdroj:www.maminka.cz

 

Vlasta- Sabina Laurinová: zábavná hra genů

Sabina Laurinová vypadá stále téměř stejně. Dívčí úsměv, dlouhé rozpuštěné vlasy, neuvěřitelně štíhlá. Člověk si ani neuvědomuje, že nedávno oslavila devětatřicáté narozeniny a že ji na jevištích i v televizi vídáme už docela dlouho.
Navenek působíte jako křehká květinka, ale už jste v životě leccos přestála. Jaká je tedy Sabina Laurinová doopravdy?
Já bych ráda byla tou křehkou květinkou a duši, tu určitě křehkou mám, ale když jde do tuhýho, vylezou mi rohy a dokážu bojovat.
Ostatně jako správná matka dvou dětí. Řekněte mi, jaké vlastně vaše dcery jsou? Loni v létě se účastnily natáčení pohádky Čertova nevěsta, a tak je teď na plátně spolu s vámi mohou vidět všichni návštěvníci kin.
Celé to vzniklo náhodou. Režisér Zdeněk Troška potřeboval do pohádky nějaké děti a já zas byla ráda, že s nimi můžu trávit prázdniny. Tak proč nespojit příjemné s užitečným? Je pravda, že jsem si neuměla představit, že to bude až tak náročné. Naštěstí se mnou jela i maminka, takže jsem měla jistotu, že dětem uvaří a postará se o ně. Ale stejně máte zodpovědnost nejen za sebe a za svou roli, ale i za ně. Hlídáte je, aby se chovaly slušně. Sledujete, jestli Váje nestojí vlasy na hlavě, když je v záběru, protože už by tak byla zvěčněná navěky. Když malinká Maja zrovna nechce dělat to, co ostatní, obáváte se, aby nevypadala jako rozmazlenej fracek. To všechno se vám honí hlavou a projeví se tak i moje určité pedantství. Vája k natáčení přistupovala velmi zodpovědně, ale dvouletá Majolenka ještě vůbec netušila, kde se to ocitla. Říkali jsme jí důrazně "Teď budeme točit", ale ona si chudák představovala, že se asi budeme točit dokola. Pak doma našla natáčky a ptala se, co to je. Když jsem jí řekla, že natáčky, tak logicky odpověděla: "Hm, natáčky na natáčení!" Maja si ale dodnes pamatuje repliku, kterou s Vájou vyvolávaly "Sláva, koně!" Ale abych se vrátila k vaší otázce - myslím si, že obě holky mají krásnou fantazii a to je asi nejdůležitější. Chtěla bych je v tom podporovat, pěstovat to v nich. Valentýnka chodí na různé kroužky - na piano, na výtvarku, na gymnastiku a na balet, obě milujou koně a přírodu. Mám neustále plné auto kamenů, chorošů a jiných pokladů…
Sledují vás holčičky v televizi, třeba v pořadu Mladší o pár let?
To víte, že se na televizi podívají, ale myslím, že to nijak moc neprožívají. Samozřejmě ten pořad je pro úplně jinou věkovou kategorii… Samotnou mě překvapuje, kolik žen nám píše dopisy a má zájem se přihlásit. Pro mě osobně je to neobyčejně cenná sonda do duší těch lidí. Zajímají mě jejich příběhy, jejich osudy. Myslím, že tenhle pořad dal mnoha ženám motivaci, aby se o sebe začaly zajímat a aby pro sebe něco udělaly. Většinou jenom pořád pracovaly, staraly se o rodinu, o lidi kolem sebe a najednou se cítí unavené, se syndromem vyhoření a s méněcenností. Tak dlouho se snaží být skvělé a všechno zvládnout, až už samy nemohou. Od začátku jsem stála o to, aby to nebyl jenom pořad o zázracích plastické chirurgie, kterou nijak neodsuzuji, ale aby to bylo i o těch ženách samotných.
zdroj:www.kafe.cz

 

Vlasta Sabina Laurinová: Jméno mi vymyslela Jana Dítětová

 
Laurinová
Sabina Laurinová vypadá stále téměř stejně. Dívčí úsměv, dlouhé rozpuštěné vlasy, neuvěřitelně štíhlá.
 
Člověk si ani neuvědomuje, že nedávno oslavila devětatřicáté narozeniny a že ji na jevištích i v televizi vídáme už docela dlouho.
Jestlipak si ještě vzpomenete, že jste se už ve dvanácti letech objevila na jevišti Národního divadla v Lucerně, kterou režíroval váš tatínek František Laurin?
Mihla jsem se tam asi dvě minuty v roli koktavé družičky, ale hrála jsem ji s takovým nasazením, že jsem si několikrát ani neuvědomila, že stojím na scéně v dobovém kostýmu s digitálkami na ruce a v adidaskových ponožkách na nohách. Ale takhle nás občas ze šatny odběhlo více… Musím se ale přiznat, že v přítomnosti tak úžasných herců, jako byla Jana Hlaváčová, František Němec, Vladimír Brabec, Vladimír Ráž či Jana Březinová jsem se cítila jakási lepší, dospělejší…
 
Laurinová Zvětšit
Jako Venuše v muzikálu Baron Prášil
Foto: Jana Pertáková
V divadle jste se pohybovala skutečně odmalinka. Dokonce i jméno jste získala díky divadelní inscenaci Vrať se, Sábinko.
Tuhle docela smutnou, ale krásnou inscenaci režíroval tatínek v Realistickém divadle a hrál v ní Josef Vinklář spolu s Janou Dítětovou, která mu tehdy řekla: "Proč by tvoje dítě mělo být Lucka nebo Honza, ať má nějaké zvláštní, netradiční jméno." A navrhla Sabinku, což byl v té inscenaci jejich milovaný pejsek.
Setkala jste se s Janou Dítětovou někdy na jevišti?
To bohužel ne, ale točily jsme spolu v jedné televizní inscenaci s režisérem Jaromilem Jirešem. Hrála pacientku a já zdravotní sestřičku. Měla jsem převlíkat peřiny. Když jsem začala rvát peřinu do povlaku, paní Dítětová se na to nemohla dívat a řekla: "Poslyš, ty jsi ještě nikdy nepovlíkala postele, viď? Proč to do toho cpeš jak do pytle? Otoč si tu duchnu, chytni ji za rohy a přehoď to." Takže tahle skvělá herečka mi navrhla nejen jméno, ale ještě mě naučila i tak praktickou věc.
Svým dcerám jste dala také ne zrovna typicky česká jména.
Víte, já dost věřím v naplnění jmen a záleží mi na kombinaci křestního jména a příjmení. Zvukomalba a rytmus, v jakém spolu souzní, dává jeho nositeli něco do vínku. Nemůžu to nijak opodstatnit, ale cítím to tak. Holky mají příjmení po tatíncích, takže Valentýnka je Vojtková a Maja zase Kameníková. Když s nimi jedu na dovolenou, hlásím na letišti tři různá příjmení, jako kdybychom byly tři kámošky. Vypadá to, že vlastně cestuju bez dětí.
Vraťme se do vašeho dětství. Představuji si, že jste ho trávila vlastně pořád v divadle.
Je pravda, že tatínek mě tam vodil odmalička. V Realistickém divadle byla neuvěřitelná atmosféra, skvělý soubor, vztahy v něm byly velmi propletené, takže působil jako jedna velká rodina. Potkávaly se tam děti z různých tamních hereckých manželství, ale také spousta přátel - nejen z herecké branže, ale i malíři, lékaři, spisovatelé… Už tehdy mě fascinovalo hlavně zákulisí, kostýmy, nejrůznější atrapy, vůně, rekvizity. A když jsem zrovna nebyla u Realistů, vodili mě rodiče na pohádky do divadla Sluníčko či na Spejbla a Hurvínka.
Maminka ale nebyla z umělecké rodiny.
Vystudovala dvě vysoké školy - ekonomickou a pedagogickou. Nějaký čas učila na hotelové škole, a když jsem se narodila, přešla jako ekonomka do Výzkumného ústavu strojírenské technologie. Jejím nejmilejším koníčkem byl cestovní ruch.
Každé prázdniny dělala externí průvodkyni na zájezdech do ciziny, které jsem s ní několikrát absolvovala. Jinak byla vždycky nesmírně citlivý a obětavý člověk a je taková doteď. Hodně se mi věnovala, vodila mě do různých kroužků, ale hlavně mě podpořila v mém rozhodnutí jít studovat konzervatoř.
Jiná škola vás nenapadala?
Odmalička mě bavilo zpívat, hrát si a tancovat. V pokoji jsem natáhla šňůru, přes ni hodila deky, ohraničila jeviště a klidně jsem šla zazvonit na sousedy, že je zvu na představení v šest hodin. Bavilo mě předvádět se a dneska to samé vidím u Valentýnky, ale také už i u Majolenky.
A pokud bych se měla podívat hlouběji do historie našeho rodu, tak takové byly už obě babičky. Babička Věra jako mladá hrála amatérské divadlo, vychovávala tři děti a k tomu měla mlékárnu. Boženka, maminka mého tatínka, byla také zapálená do umění. Dokonce byla múzou pro několik sochařů a malířů a s dědečkem stavitelem se často pohybovali ve společnosti básníků, spisovatelů a malířů.
 

Sabina Laurinová, herečka

  • Narodila se 8. dubna 1972 v Praze. V roce 1991 absolvovala pražskou konzervatoř.
  • Hostovala v Národním divadle a Semaforu. Od roku 1992 byla v angažmá v Divadle ABC, kde mj. vynikala jako Olivie ve Večeru tříkrálovém.
  • Znáte ji z televizních obrazovek - jako moderátku zábavné hudební soutěže Do-Re-Mi, nyní pořadu Mladší o pár let, jako herečku ze seriálu Zdivočelá země, Konec velkých prázdnin a Bazén. Z filmů: Z pekla štěstí, Jak se krotí krokodýli, Čertova nevěsta.
Když později tatínek točil nějakou inscenaci, obsazoval babičku alespoň do komparzu, protože ji to ohromně bavilo. Chodila také na všechna představení a pak je vždycky rozebírala s přítelkyněmi v Mánesu nebo ve Slavii u kafíčka.
Tatínkovi se vaše rozhodnutí tehdy prý moc nelíbilo?
Táta mi tu volbu rozmlouval. Doporučoval mi gymnázium nebo pedagogickou školu. I když mě sem tam jako dítě obsadil také do komparsu či miniroličky v televizní inscenaci, rozhodně mě v téhle branži nikdy neprotlačoval. Naopak, měl v sobě jakýsi blok. Viděl kolem sebe nejeden případ, kdy rodiče svým dětem pomohli a ty pak byly nešťastné, protože jim to nešlo tak, jak si představovaly. A jejich rodiče pak byli nešťastní dvojnásob.
Přesto jste se musela setkat s tím, že vás někdo mohl podezírat z protekce.
Asi jsem se od mládí pohybovala mezi takovými osobnostmi, které neměly zapotřebí se něčím podobným vůbec zabývat. Měla jsem štěstí, že jsem zažila spolupráci s Miroslavem Horníčkem, Stellinkou Zázvorkovou, režiséry Ludvíkem Rážou, Jaromilem Jirešem, Dušanem Kleinem, Slavo Lutherem, Milošem Horanským, Milanem Schejbalem, Zdeňkem Troškou a s nimi jsem opravdu nic takového nikdy nemusela řešit.
Naopak jsem se od nich hrozně moc naučila. Navždy už budu obdivovat například Horníčkův chytrý humor, který nikdy neshazoval ty druhé, nerodil se z mindráků a nesnižoval se k vulgárnostem jako mnohé současné pokusy.
Sama jste v jednom rozhovoru řekla, že nejraději máte tragikomedie, protože nejpřesněji odrážejí skutečný život. Pokoušíte se sama určité, třeba i nepříjemné situace řešit s humorem?
Určitě, ale někdy mi taky humor dojde. Pokud ale sama něco udělám špatně, snažím se to obrátit v legraci, a tím tu situaci zvládnout. Nedávno jsem vyjížděla od našeho domu a proti mně vyrazilo auto, takže jsem musela rychle zastavit a najednou jsem zjistila, že jsem zašprajcnutá, protože těsně vedle mě parkovalo auto našeho kuchaře a servírky z pizzerie, do které moc rádi chodíme.
Nezbylo než couvnout, ale tím jsem kuchařovo auto poněkud ošmirglovala. Když jsem vylezla ven, abych tu situaci začala řešit, viděla jsem ji jako komickou scénku. Představila jsem si, jak už mi kuchař nikdy neudělá mou oblíbenou pizzu…
A jak to dopadlo?
Myslím, že mi to odpustil. Jinak bych se tady s vámi asi nesešla.
Navenek působíte jako křehká květinka, ale už jste v životě leccos přestála. Jaká je tedy Sabina Laurinová doopravdy?
Já bych ráda byla tou křehkou květinkou a duši, tu určitě křehkou mám, ale když jde do tuhýho, vylezou mi rohy a dokážu bojovat.
Ostatně jako správná matka dvou dětí. Řekněte mi, jaké vlastně vaše dcery jsou? Loni v létě se účastnily natáčení pohádky Čertova nevěsta, a tak je teď na plátně spolu s vámi mohou vidět všichni návštěvníci kin.
Celé to vzniklo náhodou. Režisér Zdeněk Troška potřeboval do pohádky nějaké děti a já zas byla ráda, že s nimi můžu trávit prázdniny. Tak proč nespojit příjemné s užitečným? Je pravda, že jsem si neuměla představit, že to bude až tak náročné. Naštěstí se mnou jela i maminka, takže jsem měla jistotu, že dětem uvaří a postará se o ně. Ale stejně máte zodpovědnost nejen za sebe a za svou roli, ale i za ně.
Hlídáte je, aby se chovaly slušně. Sledujete, jestli Váje nestojí vlasy na hlavě, když je v záběru, protože už by tak byla zvěčněná navěky. Když malinká Maja zrovna nechce dělat to, co ostatní, obáváte se, aby nevypadala jako rozmazlenej fracek. To všechno se vám honí hlavou a projeví se tak i moje určité pedantství.
 
Laurinová Zvětšit
Se svým tatínkem, režisérem Františkem Laurinem a starší dcerou Valentýnou
Foto: Jana Pertáková
Vája k natáčení přistupovala velmi zodpovědně, ale dvouletá Majolenka ještě vůbec netušila, kde se to ocitla. Říkali jsme jí důrazně "Teď budeme točit", ale ona si chudák představovala, že se asi budeme točit dokola. Pak doma našla natáčky a ptala se, co to je. Když jsem jí řekla, že natáčky, tak logicky odpověděla: "Hm, natáčky na natáčení!" Maja si ale dodnes pamatuje repliku, kterou s Vájou vyvolávaly "Sláva, koně!"
Ale abych se vrátila k vaší otázce - myslím si, že obě holky mají krásnou fantazii, a to je asi nejdůležitější. Chtěla bych je v tom podporovat, pěstovat to v nich. Valentýnka chodí na různé kroužky - na piano, na výtvarku, na gymnastiku a na balet, obě milujou koně a přírodu. Mám neustále plné auto kamenů, chorošů a jiných pokladů…
Sledují vás holčičky v televizi, třeba v pořadu Mladší o pár let?
To víte, že se na televizi podívají, ale myslím, že to nijak moc neprožívají. Samozřejmě ten pořad je pro úplně jinou věkovou kategorii… Samotnou mě překvapuje, kolik žen nám píše dopisy a má zájem se přihlásit. Pro mě osobně je to neobyčejně cenná sonda do duší těch lidí. Zajímají mě jejich příběhy, jejich osudy. Myslím, že tenhle pořad dal mnoha ženám motivaci, aby se o sebe začaly zajímat a aby pro sebe něco udělaly.
Většinou jenom pořád pracovaly, staraly se o rodinu, o lidi kolem sebe a najednou se cítí unavené, se syndromem vyhoření a s méněcenností. Tak dlouho se snaží být skvělé a všechno zvládnout, až už samy nemohou. Od začátku jsem stála o to, aby to nebyl jenom pořad o zázracích plastické chirurgie, kterou nijak neodsuzuji, ale aby to bylo i o těch ženách samotných.
Myslím, že máte velkou empatii. Nestane se vám, že se do osudů žen tak vcítíte, že je vám pak z toho smutno?
Zajímám se o lidi odjakživa, ale máte pravdu, že se musím trochu hlídat, aby to moje vciťování nepřekročilo únosnou míru.
A kde nabíráte energii vy sama?
Mám obrovské štěstí, že dělám profesi, která je mi zároveň koníčkem i drogou. Myslím, že bych byla docela dobrá maminka na plný úvazek. Ráda si věci organizuju, nikdy jsem proto nevyhledávala ani žádnou manažerku. Miluju, když si můžu s dětmi hrát, vstoupit naplno do jejich světa fantazie a zapomenout na složenky a na všechny další povinnosti.
Ale přesto by mi něco chybělo. Potřebuju kontakt s publikem, zažívat radost z tvůrčí práce. Nejvíc si ji vychutnám v divadle, ale musím říct, že i tam jsem někdy zažila drsnější okamžiky. Třeba když bulvární média propírají vaše soukromí, přirozeně máte problém se soustředěním a myslíte si, že vás diváci měří úplně jiným pohledem.
Jako kdyby se ptali - jak jí je, jak se cítí, odehraje to vůbec? Proto je nutné věřit si, mít vybudované určité sebevědomí, abyste takové okamžiky ustála. Ale jinak si od publika beru energii a věřím, že i já mu ji vracím.
Co vás čeká v nejbližší době?
Mám před sebou do konce roku několik hezkých divadelních nabídek v Praze. Do nového roku bych pak měla vstoupit jako Dáma s kaméliemi v příbramském divadle. Ostatní věci přicházejí a já se na ně těším. A jinak bych konečně chtěla s tatínkem uskutečnit výlet po stopách kořenů naší rodiny, která se už před sto lety nadšeně věnovala ochotnickému divadlu.

 

Sabina Laurinová : Při výchově je nejtěžší nastavit hranice

Sabina Laurinová:
Slavné maminky
"Každé dítě je úplně jiné, a to je na tom to zajímavé," prozrazuje dvojnásobná maminka Sabina Laurinová, která září štěstím stejně jako první jarní paprsky.
"Každé dítě je úplně jiné, a to je na tom to zajímavé," prozrazuje dvojnásobná maminka Sabina Laurinová, která září štěstím stejně jako první jarní paprsky.

Podruhé maminkou

Poprvé jste rodila před sedmi lety. Co se za tu dobu v porodnictví změnilo?
Porod je velmi citlivé téma. Žena si připadá jako na horské dráze a podpora jak ze strany lékařů, tak i ze strany rodiny je důležitá. Znovu jsem si vybrala porodnici v Podolí, pana primáře Kovaříka, a opět mě tato porodnice nezklamala. Narodila jsem se tam já i obě mé dcery. Jedinečný a velmi laskavý přístup lékařů a sestřiček se za těch sedm let vůbec nezměnil. Velkou zásluhu má také můj gynekolog MUDr. Homola, je to velice citlivý a laskavý lékař. Takový přístup je pro nás ženy důležitý.
Změnil se váš pohled na mateřství?
Situace se po letech opakuje a vy máte pocit, že začínáte znova. Do té doby, než se Maja narodila, jsem si myslela, že je Vája moje malé děťátko. Když jsem si přinesla domů miminko, zjistila jsem, že v postýlce Váji najednou leží téměř dospělá holka. Pohled nás rodičů je relativní. Naše děti budou po celý život ta malá děťátka, která musíme ochraňovat. A stejně tak zůstáváme i my malými dětmi pro své rodiče.
Srovnáváte mezi sebou své holčičky?
Stejně jako Valentýnce, i Maje píšu deník. Tento zvyk jsem převzala od své maminky. Vím přesně, co první dva roky Vája jedla, jakou jsme používaly dětskou kosmetiku, ale i co jsme ten den třeba dělaly. Srovnávám třeba výživu. V pátém měsíci jsme s Vájou začínaly ovocem, kdežto s Majolenkou jsme nejdřív od šestého měsíce dávaly masozeleninové příkrmy a teprve teď, v sedmém měsíci, začínáme s ovocem.

Školačka Valentýnka

Jak Vája přijala sestřičku?
Trochu jsem se toho obávala, přece jen už jsme byly dlouhou dobu zvyklé žít samy v určité symbióze. Vája se ale ukázala jako skvělá ségra. Ráda mi s čímkoli pomůže - přebaluje, krmí, bez říkání udělá Maje zábavu. Má ji jako živou panenku Chou Chou. Samozřejmě že je to vždycky na chvíli, chodí do první třídy a má přes den spoustu svých povinností a kroužků.
Slavné maminky Slavné maminky
Žárlí na Maju?
Nedává příliš najevo, že by žárlila, jen chce občas být víc vidět a strhává na sebe pozornost - z ničeho nic začne třeba přeskakovat sedačku, dělá vrtule na podlaze, zkrátka chce ukázat, že ona je tady také. Nedávno mě mile překvapila slovy: "Maminko, děkuji ti, že jsi mi dala sestřičku." To jsem byla opravdu naměkko. Když se holčičky po celém dni vidí, obě se rozzáří. Je dojemné pozorovat jejich emoce, komunikaci. Kéž by jim to takhle vydrželo.
Co Valentýnku baví, na co je šikovná?
V našem rozhovoru před třemi lety jsem říkala, že je Vája malá výtvarnice, že ji baví pořád něco vyrábět. A to jí zůstalo. Má ráda práci s hlínou, kytičkami, baví ji keramika. Odmalička byla velmi aktivní (nechci říkat hyperkativní, jak je dneska mezi maminkami moderní), takže ji výtvarná činnost do určité míry zklidňuje. Baví ji hudební nástroje, má ráda knížky a také chodí na divadelní kroužek a aerobik. Ale v první třídě je ještě těžké najít to pravé ořechové, všechno se teprve ukáže.
Jaká je Vája školačka?
Myslím si, že zodpovědná. Nástup do školy je pro dítě radikální řez, vstupuje do dospěláckého života, má nové povinnosti a vlastní zodpovědnost. Začíná si uvědomovat své místo na slunci a postavení v dětské společnosti.
Jakou má povahu?
Odmalička je velmi pozitivní, veselá a hodně citlivá. Často o všem přemýšlí. Hlavně před spaním máme spolu takovou důvěrnou půlhodinku, kdy si povídáme a svěřujeme se. Mezi kamarády je energická. Já jsem byla také taková, pořád jsem vymýšlela a organizovala nějakou dětskou zábavu. Jednou jsme byli parta detektivů, příště parta zahradníků nebo stěhováků. Než rodiče přišli domů, stačily jsme s kamarádkami přestěhovat celý byt. Vája je živa z mých lumpáren, baví ji poslouchat mé příběhy z dětství a pak je nenápadně začleňuje i do svého života.

Výchovné hranice

Jaký způsob výchovy je vám blízký?
Čím je člověk starší, tím je možná trpělivější a má větší nadhled. Při druhém dítěti jsem už vyzrálejší a snad i klidnější. Snažím se dát oběma holkám prostor a být benevolentní. Samozřejmě je třeba myslet na nastavení určitých hranic…
Kdy a jak proslulé výchovné hranice nastavit?
Tak to je to nejtěžší na výchově. Univerzální recept neexistuje. Člověk vychází se svého podvědomí a ze své vlastní výchovy a navíc si každý z partnerů přináší něco ze svého dětství. Každý má zkrátka na výchovu jiný pohled, takže pak zákonitě může docházet mezi partnery k různým střetům, ale to je ten "proslavený" rozdílný ženský a mužský pohled na svět.
Máte nějakou rodičovskou radu?
Jedna věc je zásadní - nepodceňovat děti a naslouchat jim! Zachytit to podstatné. Což bývá dost těžké, protože děti se projevují celé dny a občas jejich poznámky hned vypustíte. Jste unavená z práce a z věčného kolotoče kolem nich. A pak když se najednou něco stane, uvědomíte si, že už vlastně dříve přicházely určité signály, které jste brala na lehkou váhu. Často jsem až později pochopila, proč to Vája dělala a co tím sledovala.
Jak se váš partner zapojuje do péče o děti?
Karel je pracovně hodně zaneprázděný, ale pomáhá mi se vším. Když hlídá děti, nemám nejmenší strach z toho, že by něco nezvládl. Nebo o tom raději nepřemýšlím. (smích) Mohu se na něj spolehnout.
Jak jste přišli na tak krásné jméno Maja?
Vymyslela ho Valentýnka. Sledovala v televizi seriál "Maya a Miquel" a tohle jméno se jí hrozně zalíbilo. Ještě štěstí, že se nám nenarodil chlapeček a není to Miquel. (smích) Zato Maja se nám zalíbila. Dá se krásně tvarovat - Majolenka, Majuška, Majenka, Majda…

Práce versus rodina

Jak rychle po porodu jste začala pracovat?
S Vájou jsem pracovala už během šestinedělí, měla jsem tehdy nějakou smlouvu a musela jsem natáčet. S druhou dcerou jsem práci vědomě na čas přerušila, abych si její miminkovské období užila, ale také abych byla oběma hokám užitečná a měla na ně čas. Člověk pořád někam spěchá a ono mu stejně nic neuteče. Tyto okamžiky už se nikdy nebudou opakovat. Navíc se říká spokojená maminka = spokojené miminko. Děti mají vynikající mimoverbální komunikaci, když vás čeká něco důležitého, dokáže to vycítit i miminko. Máma musí být zkrátka pořád v dobré kondici, což není tak úplně jednouché.
A jak se v té dobré kondici udržujete?
Čím dál víc si vážím toho, když mám chviličku času jenom pro sebe. Žena se po porodu stává vlastně především produkční a stěhovákem. Musí mít všechno zorganizované do posledních detailů. Také proto jsou ženy schopné dělat v jedné minutě pět věcí najednou. Relax je pro mne i moje práce, třeba zrovna při dabingu si krásně odpočinu. Dneska se na svoji profesi dívám jinak než před deseti lety. Je to náročná práce jak po fyzické, tak po psychické stránce. Odpočinkem je pro mne třeba i to, když jedu sama v autě nebo zalévám kytky na terase.
Kdy se chcete vrátit do práce?
Budu se navracet do představení, které znám. Jsou to shakespearovské slavnosti a představení Sen noci svatojánské. Po prazdninách bych se chtěla vrátit do divadla Kalich do Jacka Rozparovače. Zkoušet nové představení budu asi pravděpodobně až po Novém roce. To už Majolence bude rok a půl, do té doby se také budeme muset porozhlédnout po paní na hlídání.
Myslela jsem, že vám hlídají rodiče?
Ano, hlídají. Maminka byla odjakživa do hlídání zapojená na plný úvazek. Oba rodiče jsou zlatíčka, moc si jejich pomoci vážím, ale zvládat dvě děti je často kolotoč, ale také časově i fyzicky dost náročné. Snažíme se s Karlem a rodiči vycházet si vstříc, jak to jde, ale ještě jedna "dobrá duše" by se nám hodila.

Sabina Laurinová

Narodila se v Praze v podolské porodnici 8. 4. 1972. Do filmové branže nahlédla už jako malá, a to díky svému tatínkovi Františku Laurinovi, který pracoval jako režisér. V roce 1991 absolvovala hudebně-dramatický obor na pražské konzervatoři. Hostovala v divadle Semafor, v Národním divadle, v Divadle Bez zábradlí, v Divadle na Starém Městě, v divadlech Kalich a Broadway, 16 let měla angažmá v Divadle ABC. Vidět jste ji mohli v řadě televizních a filmových rolích (např. Kainovo znamení, Konec letních prázdnin, Zdivočelá země III., Jak se krotí krokodýli, pohádka Z pekla štěstí…), věnuje se také moderování a dabingu. Propůjčila svůj hlas například Audrey Hepburnové, Cameron Diazové, Charlize Theronové. Televizní diváci ji znají i jako moderátorku zábavného pořadu DOREMI. Jejím partnerem je primář stomatologického oddělení Thomayerovy nemocnice Karel Kameník, kterému porodila v srpnu 2008 dceru Maju. Z předchozího vztahu se zpěvákem Pepou Vojtkem má dceru Valentýnku (7).
zdroj:www.maminka.cz

 

Žena in : Sabina Laurinová

Rozhovor se Sabinou Laurinovou

Je mladá, příjemná, sympatická a stále usměvavá. A to i přes to, že je pracovně velmi vytížená. Hraje v divadle, zpívá v muzikálech, moderuje, dabuje, natáčí … Sabina Laurinová. Jak si udržuje kondici a dobrou náladu? Co ji dokáže povzbudit a čím se radši ani nezabývá? Položili jsme této sympatické herečce a zpěvačce pár otázek a požádali ji, aby odkryla své "tajemství" stále dobré nálady a výborné kondice.
 
Se začátkem roku si spousta žen dává předsevzetí, že shodí nějaké to kilo. Vás se pravděpodobně tato problematika netýká, protože máte opravdu krásnou postavu. Byla vám nadělena už do vínku, anebo jste někdy také prožívala traumata z nějakého toho kila navíc?
"Nedá mi, abych nezačala v obecnější rovině. Často mě totiž rozčílí, jakému nátlaku jsou dneska ženy vystaveny. To mluvím o všech módních časopisech s "dokonalými" modelkami a tipy, jak má žena vypadat, jak má žít, kolik má utrácet a tak podobně. Čtenářky pak vzdychají nad fotkami skvěle vypadajících celebrit, ale netuší, že kolikrát velkou roli sehrálo třeba nasvícení při focení nebo retušování hotových snímků. Taky mě nikdy nepřesvědčí vyumělkované reklamy na všemožné zázraky na hubnutí. Stejně tak se odmítám inspirovat všemi módními policiemi na nákup hezkých oblečků za mnoho tisíc korun. Když tohle všechno na sebe žena nechá působit, přestává být sama sebou a ztrácí to podstatné - psychickou pohodu, vyrovnanost. Ale abych neobcházela váš dotaz. Asi nejvíc jsem měla v době dospívání (oplácané období), kdy jsem se z dívky měnila v ženu, nejmíň kilo jsem paradoxně měla v době, kdy jsem přišla do jiného stavu. Váhu mi dneska pomáhá udržovat právě kolotoč kolem dcery. Díky němu kolikrát na jídlo úplně zapomenu."
 
Jak si svou formu udržujete? Chodíte třeba pravidelně cvičit, nebo držíte nějaké diety?
"Diety nedržím, u mě to totiž funguje obráceně. Vždycky, když jsem si řekla, že bych měla zhubnout, jsem dostala strašnou chuť se najíst a na nic jiného než na jídlo jsem nemyslela. Pokud jde o cvičení, snažím se zacvičit si každý den svoji vlastní sestavu cviků na bázi kalanetiky. Jde jen o takové pětiminutové protáhnutí se, na víc bohužel nemám čas. Ale věřím, že pokud člověk cvičí alespoň trochu pravidelně, i těch pár minut pomáhá k psychické pohodě a zpevnění postavy."
 
Mohla byste našim čtenářkám prozradit, jakou stravu vy osobně preferujete? A jak jste na tom vy sama s dnes tolik propagovaným pitným režimem?
"Náš jídelníček samozřejmě přizpůsobujeme dceři Valentýnce, která už může jíst s námi, proto dáváme přednost lehčím jídlům, což mi vyhovuje, a miluji obyčejná jídla jako vařené brambory se žervé a pažitkou, bramborovou kaši nebo pečené brambory, ale občas se objeví i omáčky. Ať už jím cokoli, vždy si vzpomenu na přísloví "jez do polosyta, pij do polopita. Pokud jde o pití, několikrát jsem se přesvědčila, že dodržovat pitný režim je opravdu důležité. Pomáhá to bezesporu odstraňovat bolest hlavy nebo únavu. Ráno začínám zeleným čajem, přes den piji vodu bez bublin nebo přírodní minerálku. Vyhýbám se sladkým limonádám."
 
Máte malou holčičku. Jak jste prožívala těhotenství a změny s ním související a jak se vám podařilo dát se brzy po porodu do skvělé formy?
"Od samotného začátku jsem těhotenství naštěstí prožívala ve velké psychické pohodě, doslova jsem si ho užívala. Porod určitě považuji za jeden z nejkrásnějších zážitků v životě. Po fyzické stránce jsem si první tři měsíce odbyla "povinné" nevolnosti, třeba jsem se obloukem vyhýbala restauracím, parfumériím, problém mi dělala i zubní pasta… Navrátit se do původní formy jsem prostě musela, protože už měsíc po porodu jsem šla na televizní obrazovku. Právě to mi pomohlo. Vzhledem k tomu, že jsem naštěstí neměla žádné komplikace, jsem mohla brzy začít pracovat. Mateřství mě posílilo, jen jsem pociťovala únavu, se kterou ostatně bojuji dodnes."
 
Jste velmi vytížená. Hrajete v divadle, zpíváte v muzikálech, moderujete. Co vám pomáhá být i při takovém zápřahu stále usměvavá a pohodová?
"Hlavně naše holčička, která mě úžasným způsobem dobíjí, ale často i vybije (smích). Bez ní by mě dnes už nic nebavilo. Rozhodli jsme se mít dítě ve chvíli, kdy jsem hodně přemýšlela o tom, co je v životě skutečně důležité. Život je skutečně a hlavně o jiném světě než jen o natáčení v televizi nebo focení. Všechno mi přišlo stereotypní a já měla velkou chuť se jako člověk obohatit, udělat velkou změnu. Takže odpovědí na vaši otázku je naše dcera Valentýnka. Když mi není zrovna dvakrát veselo, vždycky mě podrží, je mi oporou i motivací. Mám zkrátka dalšího spojence na tomhle světě. A pak to jsou fajn lidi kolem mě, nějaká hezká knížka anebo třeba jen příjemné posezení nad dvojkou červeného…"¨
 
Jaké pracovní plány máte na tento rok? V čem vás mohou naše čtenářky vidět?
"Plánů je zaplaťpánbůh spoustu, ale jsou ve stadiu zrodu, tak bych tu nerada prozrazovala něco, co ještě není na světě. Každopádně se na vaše čtenářky a čtenáře těším v Divadle Kalich v muzikálu Janka Ledeckého Galileo nebo v Ábíčku ve Večeru tříkrálovém. A na každý týden připravujeme nový díl televizní soutěže DO-RE-MI, ve které chystáme řadu novinek."
zdroj: www.zena-in.cz

 

Glanc : Umím zabojovat jako lvice!

Tv magazín- Každý chce vypadat líp

Svět ženy, Tipy a triky- předsevzetím se vyhýbám

Svět ženy- nejsem naivní blondýnka

Květy- trápím se, když opouštím dcery

Vlasta- je čas hrát královny

Týdeník televize

Tato fotogalerie je prázdná.

Herečka Sabina Laurinová: „Květina na Valentýna mě nikdy neurazí“

laurin2 15. 02. 2012
Žena čtyř profesí – herečka, zpěvačka, moderátorka, ale především matka dvou dcer SABINA LAURINOVÁ – patří k Praze 5 již přes 20 let. Domovské zázemí našla na Barrandově a zatím si jen těžko dokáže představit, že by kořeny zapustila někde jinde.

Při pohledu z okna člověk neví, zda je zima, nebo už se o slovo hlásí jaro. Jak zvládáte letošní výkyvy počasí?

„Nemáte pocit, že si člověk pořád na něco stěžuje? Na velké horko a zimu, na sníh, že je či není… Já mám pocit, že čím jsem starší, tím více jsem smířlivější a raduji se z maličkostí a z milých vjemů, která přinášejí jednotlivá roční období. Letošní mírná zima mi nevadí, ale dávám přednost zimě se sněhem. Ožívám především na jaře a v létě. Narodila jsem se v dubnu a v jarních měsících doslova cítím, jak se do mě vlévá energie. Léto miluji z několika důvodů – je teplo, cítím se volněji a svobodněji v lehkých šatech než v péřovce a jako máma dvou dcer také z praktických důvodů oceňuji, že už je nemusím zabalovat do několika vrstev oblečení.“

 

Blíží se svátek zamilovaných, svatý Valentýn. Obdržela jste někdy nezapomenutelnou valentýnku?

„Nejkrásnější ´valentýnku´ jsem trochu opožděně dostala v dubnu v roce 2002, kdy se mi   narodila dcera Valentýna. Na Valentýna také slaví svátek, protože dívčí obdoba jejího jména v kalendáři není. Ale přiznám se, že dříve na mě tento den nijak romanticky nepůsobil, vždy jsem raději dávala přednost prvnímu máji, svátku lásky. Média na nás však rok co rok chrlí reklamu na oslavu zamilovaných se svatým Valentýnem. Rok co rok si říkám, že nepodlehnu, ale je pravdou, že kytička mě tento den nikdy neurazí (smích)“

 

 Jaké květiny máte nejraději?

„Miluji narcisy a tulipány.  Maminka mi vyprávěla, že když jsem se narodila, všude v zahradách a předzahrádkách domů právě kvetly. Mám v oblibě křehčí kytky, líbí se mi i luční, například slzičky panenky Marie (hvozdík kropenatý – pozn. red.). O nich se říká, že rostou tam, kde je čistý vzduch. A já mám z toho radost, protože se objevily i na zahradě naší chaty u Sázavy.“

 

Když se ještě vrátím ke jménu vaší starší dcery – Valentýna vás napadla spontánně, nebo jste dlouho a pečlivě vybírala?

„Co se týče jmen mých dcer, vždy tomu předcházel rodinný konkurs. Věděla jsem jen jedno – nebudu jim dávat jména po sobě či po otci. V mnoha rodinách jde o tradici, ale nechtěla jsem dcery zatěžovat jmény rodičů. Vybírali jsme jméno podle toho, jak ladilo s příjmením a zda ve mně vyvolávalo příjemný, láskyplný pocit. Navíc si myslím, že je něco pravdy na starém latinském rčení nomen omen, tedy že jméno určuje osud.“

 

Vyrůstala jste jako jedináček. Dokázala jste se zabavit?

„Naštěstí jsem nikdy nepociťovala samotu. Jakmile jsem trochu povyrostla, začala jsem lumpačit s partou mých vrstevníků. Tehdy jsme bydleli v Podolí, tři družstevní domy vedle sebe s velkou zahradou a hned za ní park Kavčí hory. To přinášelo hodně nádherných příležitostí pro hry a pro bujnou dětskou fantazii. Byla jsem odmalička dost temperamentní, takový klučičí typ a hodně zdatná organizátorka. Založili jsme partu zahradníků, partu detektivů a na klepadle na koberce jsme nacvičovali divadlo. Bohužel si v dnešní době nedokáži představit, že bych dcery vypustila bez dozoru například do Prokopského údolí.“

 

Podědily dcery něco z vaší dětské divokosti?

„Tříletá Maja je ještě malá, ale už se začíná projevovat, a Valentýnka je dobrodruh. Vyleze na každý strom v dosahu, zmizí v koruně a já dole hrůzou trpím. Mám jako každá máma samozřejmě strach o své dítě a někdy si říkám, že čím víc člověk ví, zná nástrahy a dopady, vzdělává se a informuje, tím je to horší. Například před prvním porodem jsem si otevřela knížku o mateřství a po třech stránkách jí zavřela. Řekla jsem si, že se nebudu děsit a budu jednat intuitivně. Kdybychom mohli mít jako dospělí ten dětský pocit nevědění, bylo by to v některých situacích fajn.“

 

Na Barrandově bydlíte již dvacet let, můžete tedy téměř odborně hodnotit, co se tu zlepšilo…

„Jsem například moc vděčná za tramvajovou trať na Barrandov. Když si vzpomenu, jak jsme se domů dostávali v zácpách autobusy a proplétali se mezi kamiony… Tramvají jsem v centru za 20 minut a za stejný časový úsek uteču z ruchu velkoměsta do klidu Prokopského údolí. Jsem tady spokojená, zvláště když kamiony jezdí po silničním okruhu. To byla věc, která mě dříve velice rozčilovala a chvíli jsem přemýšlela o přestěhování.“

 

Takže převládá spokojenost?

„Když už jsem řekla pochvalu, musím říci i to negativní. Na Barrandově mi chybí hlavně služby a kulturní vyžití. Například postrádám kavárny, kde by si člověk mohl sednout a v klidu si popovídat. Vadí mi podoba Tilleho náměstí. Betonová placka, která ačkoli je plná maminek s kočárky a dětí třeba s koly, působí neosobně a depresivně. Je tu sice skupina lidí, snažících se Barrandov oživit, třeba farmářskými trhy či vánočními akcemi, ale bez pomoci radnice to jde ztěžka. Chybí mi tu také kulturní centrum pro mladé lidi, kde by se mohli scházet, nebo samostatný divadelní sál. Na sídlišti je hodně mladých rodin, desítky maminek na mateřské – a třeba na loutkové divadlo musí jezdit do centra.“

 

A jak se vám zamlouvají zdejší obchody?

„Přiznám se, že mám raději menší obchody, kterých na Barrandově pár najdete a vždy si vyberete to, co potřebujete. Navštěvuji pravidelně i větší supermarkety, a tam jsem někdy více či méně spokojená. Jako každá máma, která vlítne do obchodu, nakoupím v rychlosti a jsem šťastná, že nenarazím u kasy na dlouhou frontu.  Vždy mě ale zarazí například stav ovoce a zeleniny a sem tam potravin, které jsou někdy prošlé.“

 

Propadla jste také biománii?

„Občas koupím biojogurt nebo něco, co má označení bio. Člověk však nesmí všemu věřit, je to hlavně otázka komerce a reklamy. U bia musíte mít jistotu, ale kde ji vezmete?  Člověk nemusí jíst právě bio, měl by vyhledávat potraviny nezatěžující jeho organismus. Když se dnes podíváte kolem sebe, co vidíte? Ovoce druhé jakosti, oschlé sýry a podobně. Stačí vyjet za hranice a porovnávat. Zřejmě jsme opravdu popelnice Evropy, a to je jedna z věcí, se kterou jsem naprosto nespokojená. Proto mě vždy potěší, když na venkově získám domácí brambory, vajíčka od slepiček s opravdu žlutým žloudkem, či salátovku mající chuť okurky. Když si ji koupíte v supermarketu, tak ani nevíte, co vlastně jíte…“

 

Nedávno jste moderovala televizní pořad o plastických operacích. Jaký na ně máte názor?

„Jsem empatický člověk a vždy na mě hluboce zapůsobil každý lidský příběh. Jako herečka se  v podstatě denně zabývám psychologií a charaktery různých osob. Tito lidé se do pořadu většinou přihlásili proto, že si mysleli, že změnou vizáže se jim změní i život, že získají novou práci, nebo lásku. Vždy to tak být nemusí, ale na nich bylo znát, že se po operaci začali opravdu chovat jinak. Získali sebevědomí. A teď už záleží jen na nich, zda se prosadí.

A můj názor na plastické operace? Sama jsem žádnou nepodstoupila, ale časem kdo ví. Na druhou stranu jsem zastáncem pořekadla všeho s mírou. Takové operace by se měly absolvovat z nutnosti a ne z rozmaru. Udivují mě třeba 18leté dívky se silikonovými prsy a s nafouklými rty a tvářemi. Jsou příliš mladé, a už ztratily svou osobnost.“

 

V jakých divadelních hrách nyní vystupujete?

„V Divadle Kalich hraji v pěkné anglické komedii s lehce hořkým nádechem Hledání slov. Je to aktuální hra, pojednávající o negramotných lidech v Anglii, kterých je v současné době neuvěřitelný počet – dva miliony! Na jevišti mi dělají společnost Oldřich Vízner, Bára Munzarová a Hynek Čermák. Mám za sebou muzikálovou šňůru Popelka na ledě, která se odehrávala na zimních stadionech v kombinaci s krasobruslaři. A nyní mě čeká krásná role – začala jsem pro Příbramské divadlo zkoušet titulní roli ve hře Dáma s kaméliemi. Půjde o českou premiéru převzatého pařížského představení. V Praze ji pak jednou měsíčně můžete vidět v Žižkovském divadle.“

www.ipetka.cz

Nejbližší termíny

Nebyly nalezeny žádné záznamy.