Nejnovější

Dáma s kaméliemi je jedním z největších příběhů lásky

2012-03-01 10:18:07 | Pavlína Svobodová ©


Prvním letošním titulem příbramského divadla a zároveň 499. premiérou divadla bude česká premiéra nejnovější francouzské dramatizace spisovatele Alexandra Dumase mladšího Dáma s kaméliemi. V hlavní roli se jako host představí Sabina Laurinová, která se tímto účinkováním vrací po delší době ke klasické dramatické činohře. Divadelním partnerem jí bude Jiří Vojta.

Foto

Sabina Laurinová jako Markéta Gautierová. Dáma s kaméliemi je jedním z největších příběhů lásky, dnes je premiéra! ©

Aktualizováno, vydáno: 2012-02-23 10:02:42

„Se Sabinou Laurinovou o dramatizaci této hry mluvíme již tři roky, dlouho jsme koordinovali termín a probíhala také domluva s překladatelem Jiřím Žákem,“ uvedl ke hře její režisér Milan Schejbal a dodal, že Sabina je podle něj pro roli hlavní hrdinky, krásné pařížské kurtizány Markéty Gautierové, nejvhodnější. „Když jsem si text přečetl, první, koho jsem v té roli uviděl, byla Sabina,“ vysvětlil.

Proč zrovna tento dramatický titul? „Divadelních žánrů je hodně a naším úkolem je představit naše divadlo v plné jejich repertoárové šíři. Tedy od pokusu o surealistický kabaret ve hře Tajemství žlutého hřbetu, přes klasickou komedii Brouk v hlavě jsme se dostali k dranatickému titulu Dáma s kaméliemi,“ dále vysvětluje Milan Schejbal.

Slavný Dumasův román Dáma s kaméliemi je jedním z největších příběhů lásky. Láska Markéty Gautierové a Armanda Duvala je literárními znalci mnohdy přirovnávána k lásce Romea a Julie. Příběh Dámy s kaméliemi inspiroval v dějinách umění mnohé autory. Světoznámá Verdiho opera La Traviata je toho nejlepším příkladem.

V hlavní roli Markéty Gautierové se jako host představí Sabina Laurinová. „Role Markéty je jednou z rolí, kterých si ve svém životě velmi vážím, a těším se, až už začneme hrát, protože tím teprve všechno začíná,“ přibližuje Sabina Laurinová a ke spolupráci s hereckým souborem příbramského divadla dále uvádí: „Já jsem přišla mezi soubor, který se už zná, který už na sebe slyší a měla jsem z toho trošku osobní trému. Ale během první zkoušky, kdy jsme se potkali, to ze mě spadlo. Kolegové mě úžasně přijali a bylo to přirozené a fajn.“

A jak se na roli Markéty Gautierové herečka připravovala? „Já jsem samozřejmě Dámu s kaméliemi, operu La Travita a vůbec toto téma znala, dokonce jsem viděla i nějaký film. Ale přiznám se, že když jsem roli Markéty začala zkoušet, snažila jsem se udělat si vlastní představu a nenechávala jsem se moc inspirovat. Snad jen nějakým obrázkem nebo hudbou. Ale vždycky jsem věděla, že příběh jako takový je založen na vroucích citech, na emocích, na velké dramatičnosti celého tohoto příběhu a osudu Markéty Gautierové. Spíše jsem si vyhledala nějaké recenze na představení, která se u nás hrála v minulosti, a spíše mě zajímalo, jak se k tomu kdo stavěl,“ vysvětluje Sabina. „Jak dramatizace dopadne v našem podání, je na nás samých, nechme se překvapit,“ s úsměvem dodává Sabina Laurinová.

Pro roli Armanda Duvala byl jako herecký partner Sabiny Laurinové režisérem vybrán Jiří Vojta. Jak se tento herec staví ke své roli a jak se mu se Sabinou spolupracovalo? „Sabina pracuje rychle a otevřeně. Tím, že nemám tolik zkušeností, tak tato role mi přináší zkušenosti další. Po D´Artagnanovi je role Armanda Duvala zatím mojí rolí největší. Je pro mě po dlouhé době něčím dramatickým, závažným a těžkým, ale zároveň i nádherným,“ uvedl Jiří Vojta.

Na diváky čekají kromě jistě skvělých hereckých výkonů i krásné kostýmy a zajímavé ztvárnění scény. Za vším stojí divadelní výtvarnice a vysokoškolská profesorka scénografie na DAMU Jana Zbořilová. „Scéně i kostýmům dokáže dát význam a přitom i když je to historizující, tak zároveň i jednoznačně odkazující k současnosti,“ chválí výtvarnici režisér hry Milan Schejbal.

Dramatizace Dámy s kaméliemi současného francouzského spisovatele a dramatika Reného de Ceccatty (čti sekaty), kterou v překladu Jiřího Žáčka uvede příbramské divadlo, vychází z románu a není tedy úpravou původní Dumasovy hry. Světová premiéra Ceccattyho hry Dáma s kaméliemi se konala 18. října 2000 v Paříži, ta česká se uskuteční v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami. Příběh kurtizány, která poznala pravou lásku, ale kvůli pokrytecké morálce společnosti i vinou svého podlomeného zdraví ji nemohla naplno prožít, můžete v příbramském divadle poprvé zhlédnout 1. března 2012 od 19 hodin.

Sabina Laurinová se v Dámě s kaméliemi po odmlce vrací k činohře

Herečka Sabina Laurinová se po delší odmlce představí ve velké dramatické roli. Se souborem příbramského divadla zkouší hru Dáma s kaméliemi podle stejnojmenného románu Alexandra Dumase mladšího. Premiéra je plánována na 1. března, řekl dnes novinářům režisér a umělecký šéf příbramské scény Milan Schejbal.    

Laurinová ztvární hlavní roli v příběhu kurtizány, která poznala pravou lásku, ale kvůli pokrytecké morálce společnosti i vinou svého podlomeného zdraví ji nemůže naplno prožít. "Je to role, se kterou se člověk nepotkává každý den, a jsou i herečky, které takové role ani nikdy nepotkají," podotkla Laurinová, která se po druhé mateřské dovolené zatím objevila v muzikálu Baron Prášil a účinkuje v komedii Hledání slov britské autorky Sue Townsendové v Divadle Kalich.    
Roli v Dámě s kaméliemi považuje za náročnou a přes léta praxe má před premiérou trému. "Asi nejsložitější u této postavy je do ní nastoupit ve velké energii. Někdy se ta vroucnost a gradace tvoří až během hry, ale tady je to od samého začátku," poznamenala.    

V dramatizaci Dumasova románu se Laurinová představí po boku mladého herce Jiřího Vojty, kterého diváci znají zejména ze seriálu Ulice. "Partnera k Sabině jsme dlouho hledali a čekali jsme, až nám vyroste," poznamenal v nadsázce Schejbal, který s Laurinovou léta spolupracoval v Divadle ABC. Titulní roli v Dámě s kaméliemi jí nabídl už před časem, herečka ale byla tehdy příliš vytížena.    
"Milan mě oslovil v období, kdy jsem měla malé dítě a zavázala jsem se v Baronu Prášilovi. Tak jsem ho požádala, aby počkal, až holčička trochu povyroste a já se zbavím pracovních povinností v Praze. A jsem moc ráda, že na mě počkal," dodala herečka.    

Velký tragický příběh inspiroval mnohé autory. Nejlepším příkladem je slavná Verdiho opera La Traviata. Autorem dramatizace, kterou diváci uvidí v Příbrami, je francouzský spisovatel a dramatik René de Ceccatty. Jeho adaptace vychází z románu, a není tedy úpravou původní Dumasovy hry. Příbramské divadlo ji uvede v české premiéře.


Divadlo Antonína Dvořáka Příbram: Dáma s kaméliemi

divadlo.cz

 

Sabina Laurinová se vrací s noblesou do divadla v Příbrami

Vědí v Praze, jak dobré divadlo se hraje v jejím nejbližším okolí? V Mladé Boleslavi, v Kladně, v Příbrami? Ale kdež! Kdo by to z profesní povinnosti vědět měli, netrefí ani do Strašnic. Nemohou přece znát pustý venkov, jakkoli se jmenované scény snaží na každou premiéru vypravovat autobusy rovnou ze Stolice.

Sabina Laurinová v titulní roli Dámy - Markéty Gautierové.

FOTO: Jiří P. Kříž, Právo

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram - René de Ceccatty: Dáma s kaméliemi

Podle románu Alexandra Dumase syna.

Překlad Jiří Žák.

Režie Milan Schejbal,

dramaturgie Pavlína Schejbalová,

scéna a kostýmy Jana Zbořilová,

hudba Ondřej Brousek.

Premiéra 1. března 2012.

pondělí 19. března 2012, 13:28

Příklad nejnovější: Dáma s kaméliemi v příbramském Divadle Antonína Dvořáka v režii Milana Schejbala. Nehrají tradiční autorskou dramatizaci Alexandra Dumase mladšího, nýbrž sevřenější, komornější, nový text Reného de Ceccatty.

Sólo pro Sabinu

Ceccatty oživil romantický příběh oduševnělé a kariéru dneska naprosto neuvěřitelně pro lásku obětovat se ochotné kurtizány v roce 1999 pro Théatre Marigny na Chams-Elysées, když se jeho ředitelem stal Angeličin "Joffrey de Peyrac" Robert Hossein. Ten si přál novou verzi Dámy s kaméliemi pro herečku své duše Isabelle Adjaniovou.

Jenom kdo viděl příbramské inscenace Hrdý Budžes, Jak jsem vyhrál válku nebo Amadeus – nebudu vypočítávat všechny úspěchy – uvěří, že také Schejbalova Dáma s kaméliemi se zařádí k noblesním číslům repertoáru.

Inscenace v Paříži se rodila v naprosté izolaci a stala se malou atomovou bombou. Po odtajnění byla okamžitě vyprodaná první stovka repríz...

No a v Příbrami ji umělecký šéf a režisér Milan Schejbal určil pro Sabinu Laurinovou. Její návrat na jeviště je víc než šťastný. Kurtizánu Markétu Gautierovou a její osud mezi muži, kteří ji milují z nejrůznějších důvodů, hraje s tragikou velkých lásek.

Laurinová umí být na jevišti neskutečně krásná. Její part se zařadí k těm, které když přijedou z „venkova“ do Prahy, jsou obdivovány. Jak je to možné, že nám takový herecký výkon unikl?!

Umřít v jejím náručí

Mileneckou rozdychtěností je postižen zamilovaný Armand Duval Jiřího Vojty. Chápajícími kolegyněmi, na jejích výdělcích závislými, jsou Prudence Duvernoyová Heleny Karochové a komorná Nanine Kateřiny Fixové. Prostitutkou nového, sebestředně kořistného a bezohledného typu je Olympe Petry Dospivové…

Fatálními postavami pro rozuzlení příběhu zůstávají Armandův otec (Jaroslav Someš) a Markétin generální sponzor, vévoda de Bassano (Čestmír Gebouský) - Inscenaci Dáma s kaméliemi předpovídám na rozdíl od ní samotné dlouhý věk.

Celkové hodnocení: 80 %

 

Laurinová: V příbramském divadle jsem se skoro ztratila

Sabina Laurinová se těší až bude hrát Dámu s kaméliemi i pro diváky.

Sabina Laurinová se těší až bude hrát Dámu s kaméliemi i pro diváky. Autor:

28.02.2012 03:09

Příbram – Ve čtvrtek se v příbramském divadle představí herečka Sabina Laurinová. Na prknech, která znamenají svět, se ukáže v jedné z rolí ve hře Dáma s kaméliemi. „Po delší odmlce se představím ve velké dramatické roli a moc se na to těším,“ prozradila známá herečka několik dní před premiérou.

 

Příbramský deník jí položil několik otázek. Sabina Laurinová například řekla, že v Divadle Antonína Dvořáka se skoro ztratila, ale i přesto k němu má velmi pěkný vztah.

Jaké bude představení Dáma s kaméliemi v provedení příbramského divadla?

Snažili jsme se dílo zbavit květnatosti, která by mohla diváka v dnešní době nudit. Chceme v něm nechat to podstatné a dostat se k jádru věci a zachovat to, co autor chtěl říct. Záměrem režiséra Milana Schejbala bylo přepsat dílo trochu na tělo.

Jaký je váš osobní vztah k této hře? Viděla jste ji už sehranou a nebo zfilmovanou?

Přiznám se, že jsem jí viděla zfilmovanou. Chtěla jsem si však o Dámě s kaméliemi udělat spíše vlastní představu a nenechat se inspirovat. Někdy je to pro mě příjemnější, ale látku samotnou jsem znala. Věděla jsem, že je to román a vždy byl založen na vroucích citech, emocích a dramatičnosti příběhu a osudu Markéty Gautiérové.  Vyhledala jsem si recenze na přestavení, která se zde hrála a zajímalo mě, jak se k tomu kdo stavěl. Naše provedení bude ale jen naše.

Jak se vám hrála rozervaná láska s Jiřím Vojtou?

My tam tu rozervanou lásku až tak vidět nemáme. Hodně věcí divák neuvidí, ale jen se  o nich mluví. Řeší se tam spíše ta podstatná témata. Máme ve hře celou dobu velké napětí mezi postavami. Myslím si, že je to zajímavější než, kdyby se to celou dobu odehrávalo v nějaký dialozích.

Jaká scéna pro vás byla nejsložitější na zahrání?

Spíše teprve bude (smích). Asi nejsložitější na této postavě je nastoupit do ní s velkou energii. Někdy se setkáváte s tím, že vroucnost a gradace se tvoří až během hry, ale tady začíná hned na začátku. Markéta vleze do hry jak lev do klece. Už se těším, až přestanou zkoušky a my budeme hrát pro diváky.

Jaký máte vy osobně vztah k příbramskému divadlu? Máte nějaké představení, které jste si zde oblíbila?

Mám k němu moc pěkný vztah. Já jsem tady několik let nebyla jako divák. Můj tatínek tady však měl před 10 lety dokonce jednu premiéru. Hráli jsme tady kdysi i s Divadlem ABC, takže divadlo samotné jsem znala. Dlouho jsem tady ale nebyla. Spíše jsem jezdila kolem. Můj první dojem z divadla byl příjemný a kladný. Moje první zkušenost s místním divadlem je ale spjata se špatným hereckým snem. Nevěděla jsem, kam vedou jednotlivé dveře, kdo je kdo a byla jsem úplně ztracena. To se občas hercům stane. To byl tedy můj křest v divadle. Nyní už je to veselejší. Celé divadlo na mě působí příjemnou a domácí atmosférou.

S Milanem Schejbalem nepracujete poprvé. Dobře ho znáte a jeho práce vám vyhovuje. Čím si nejvíce sedíte?

Spolupracujeme spolu již několik let. Byl můj šéf v divadle ABC. Máme za sebou několik společných vystoupení, ať už jde o Tři mušketýry nebo Past na Myši se Stelou Zázvorkovou. Práci s ním znám a náš vztah se stále vyvíjí. Znám ho od mého dětství. Nabídka do příbramského divadla mě velmi potěšila. Vůbec jsem se nerozhodovala.
Člověk, když dostane takovou příležitost, tak za ní musí být rád. Chci naplnit jeho očekávání.

Pro koho a jakou věkovou kategorii je podle vás hra určena?

Podle mě je určena pro mladé i starší. Představení není asi pro úplně nejmenší. Je to další představení, ve kterém umírám (smích). Hra chytne hlavně vroucí láskou.

Autor: Vlastimil Ševr

Dáma s kaméliemi rozproudí vaše emoce (RECENZE)

Po divácky úspěšné komedii Brouk v hlavě se Divadlo Antonína Dvořáka rozhodlo nastudovat známý příběh od Alexandra Dumase Dáma s kaméliemi. Příběh o velké lásce, která nevidí překážky, režíruje Milan Schejbal. V hlavních rolí uvidíme hostující Sabinu Laurinovou a Jiřího Vojtu.

Příběh se točí kolem kurtizány Markéty Gautierové (Sabina Laurinová), do které se bezmezně zamiluje o několik let mladší Armand Duval (Jiří Vojta). Ten je Markétinou krásou tak okouzlen, že je schopný přijmout i její minulost a snášet její počáteční urážky, zlobu a nemoc, kterou Markéta trpí. Do příběhu zasahují i další postavy, například vévoda, který Markétu vydržuje a její další nápadníci, díky kterým si může dovolit žít na úrovni, na kterou je zvyklá. Všeho se ovšem dokáže vzdát kvůli lásce, kterou za svůj život ještě nikdy nepoznala.

Milan Schejbal divákům předkládá příběh nejen o lásce a emocích, ale i o nenaplněném životě mnoha lidí, o boření konvencí a o velké vnitřní síle. Zvlášť v kontextu dnešní sešněrované doby si divák snadno může přiřadit k ději i jiný význam. Postava Markéty ukazuje, že život, který žijeme a na který jsme navyklý, nemusí být zákonitě tou nejlepší volbou. Odkazuje na city a emoce, které ve světě peněz a honem za slávou, zabírají v našich životech čím dál menší místo. Markéta a stejně tak i Armand se kvůli lásce vzdají všeho.  

Režisér Milan Schejbal dostal scénář do rukou již před třemi lety a již v té době ho napadla na hlavní roli Sabina Laurinová, které v té době byla na mateřské. Rozhodl se na ni počkat a udělal velmi dobře. Pokud je Sabina Laurinová na scéně, nenechá vás ze sebe spustit oči. Ať se jedná o záchvat zloby, nebo dojemné vyznání citů, vždy budete sedět přikováni do sedačky a cítit jak emoce bouří celým vaším tělem, citlivější jedinci se zřejmě neubrání ani slzám.

Její herecký výkon skvěle doplňuje Jiří Vojta. Armandovi dokáže dodat jistou dávku naivity a zaslepenosti, se kterou Markétu miluje. Přibližně dvouhodinová hra tak uteče jako voda, ale ve vás zachová emoce a pocity, ve kterých se můžete probírat ještě dlouho po zatažení opony

 

Zdroj:
https://www.pribram.cz/clanek-dama-s-kameliemi-rozproudi-vase-emoce-recenze

 

Nejbližší termíny

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Kontakt

Martina Ševčiková sevcikova.marti@centrum.cz